Szukasz pracy? Zajrzyj tu - Linki pod ręką - Część I. Szukamy ofert pracy w internecie. Przeglądamy ogłoszenia drobne.

Przegląd serwisów internetowych zamieszczających bezpłatnie ogłoszenia drobne.

1. Grupy dyskusyjne: pl.praca.oferowana, pl.ogłoszenia.rozne, pl.regionalne.warszawa.ogloszenia i inne

Grupa dyskusyjna pl.pracaoferowana została stworzona specjalnie dla osób oferujących pracę, ale jak to zwykle u nas bywa, ogłaszający, zbytnio się tym nie przejmują i zamieszczają oferty wszędzie, gdzie się da. Warto, więc przeglądać wszystkie grupy, mające w tytule ogłoszenia. Czasami ogłoszenia o pracy bywają na tematycznych listach dyskusyjnych. Niewątpliwym plusem tych ogłoszeń jest to, że grupy są moderowane, a ogłoszenia są jak świeże bułeczki, codziennie nowe.

Grupy dyskusyjne możemy prenumerować, możemy je również przeglądać w Googlu i Onecie (Niusy - polskie grupy dyskusyjne niusy.onet.pl)

2. Aaaby w Gazecie Wyborczej: www.aaaby.pl/praca/

Popularny ogłoszeniodawca, znany z tego, że najwięcej ogłoszeń jest w poniedziałki. Jeżeli pracodawcy dopłacą złotówkę za zamieszczenie ogłoszenia w papierowej GW, możemy je przejrzeć bezpłatnie w internetowej GW. W przeciwnym wypadku musimy za tę przyjemność zapłacić.

3. Onet: praca.onet.pl

Ten serwis ogłoszeniowy jest przejrzysty i zrozumiały. Nie ma zbytnich ozdobników i dzięki temu można szybko przeglądać oferty pracy. Oferty są podzielone na województwa, a zawody na różne kategorie. W ogłoszeniach drobnych praca została podzielona na stałą, zlecenia/dzieło/sezonową, praktykę/staż. Możemy przeglądać ogłoszenia i zamieszczać je bezpłatnie.

4. Gratka w Wirtualnej Polsce: gratka.wp.pl/praca/

Popularny i znany serwis ogłoszeniowy. Po wprowadzeniu opłat za zamieszczanie ogłoszeń, wyraźnie mniej ofert. Zastosowano tę samą zasadę, co w Gazecie Wyborczej, ogłoszeniodawcy mogą zamieszczać ogłoszenia wyróżnione i zwykłe. Ogłoszenia wyróżnione umieszczane są na początku listy ofert, natomiast zwykłe w drugiej kolejności.

5. Kontakt: www.kontakt-st.pl

Popularna gazeta bezpłatnych ogłoszeń. Ukazuje się dwa razy w tygodniu w wydaniu zachodniopomorskim, ogólnopolskim i warszawskim. Jej wielką zaletą jest to, że można czytać ogłoszenia i zamieszczać je bezpłatne.

6. Super Express: www.superexpress.pl/iso/stale/Ogloszenia/drobne.asp

Można przejrzeć bezpłatnie ogłoszenia, które zostały wyemitowane w wydaniach papierowych Super Expressu. Można także bezpłatnie zamieścić ogłoszenie. Czas emisji 6 dni.

7. Trader: www.trader.pl

W przyszłości niewątpliwy konkurent Gazety Wyborczej. Profesjonalna firma będąca częścią światowego koncernu Trader Classsifield Media. Jedyny ogłoszeniodawca, który podaje w ofertach pracy orientacyjne zarobki.

8. Ogłoszenia w internetowej Rzeczypospolitej: http://www.rzeczpospolita.pl/szukaj/ogloszenia.pl

Możemy tu przeczytać ogłoszenia, które były publikowane w 3 ostatnich wydaniach Rzeczypospolitej oraz w następujących dziennikach: Dziennik Wschodni, Gazeta Lubuska, Gazeta Pomorska, Gazeta, Współczesna, Głos Pomorza, Głos Szczeciński, Kurier Poranny, Nowa Trybuna Opolska, Nowiny i Tygodnik Ostrołęcki.

9. Urząd Służby Cywilnej: www.usc.gov.pl

Jest tu wiele ofert na wakujące stanowiska w administracji centralnej. Są to oferty głównie dla pracowników służby cywilnej i absolwentów prawa i administracji.

10. Jobaid: www.jobaid.pl

Profesjonalnie zrealizowany serwis poświęcony ofertom pracy. Jeżeli szukasz ofert pracy w administracji centralnej szybciej je tu znajdziesz niż w portalu Urzędu Służby Cywilnej. Są one tu pogrupowane według stanowisk pracy.

11. Telepraca: telepraca.idn.org.pl

Serwis przeznaczony dla osób niepełnosprawnych i preferujących pracę w domowych pieleszach. Jest oczywiście całkowicie bezpłatny.

12. NGO: www.ngo.pl

Portal organizacji pozarządowych zawiera oferty pracy dla społeczników i wolontariuszy. Znajdziemy tu też oferty współpracy partnerskiej jak również informacje o ciekawych konferencjach i szkoleniach.

13. Panorama firm: www.panoramafirm.com.pl/serwis/ogloszenia

Ogłoszenia są generowane automatycznie. Niestety, niektórzy ogłoszeniodawcy nadużywają tego, że nikt fizycznie ogłoszeń tych nie pilnuje. W rezultacie to samo ogłoszenie można przeczytać kilkadziesiąt razy, co wcale nie jest zabawne. Polecam mapę, na której można odszukać nr ulicy (co przy niektórych ofertach pracy jest bardzo przydatne).

14. Tablica z ofertami pracy Wojewódzkich Urzędów Pracy: www.epuls.praca.gov.pl

Jak piszą twórcy serwisu, oferty są codziennie aktualizowane na podstawie danych przesyłanych z urzędów pracy. Wśród ofert przeważają zawody robotnicze i techniczne. Nie można jednak skontaktować się z ogłoszeniodawcami. Jeżeli interesuje nas jakieś ogłoszenie musimy skontaktować się telefonicznie lub osobiście z wybranym urzędem pracy.

Ocena serwisów

Po napisaniu powyższych uwag i refleksji postanowiłam podjąć próbę obiektywnej ich oceny. Decydujące okazały się odpowiedzi na następujące pytania:

 

  1. Liczba ogłoszeń. Czy dużo jest ogłoszeń w bazie?
  2. Płatność. Czy czytanie ogłoszeń jest płatne czy bezpłatne?
  3. Aktualność. Czy ogłoszenia są często aktualizowane?
  4. Dostępność. Czy serwis jest atwy w obsłudze? Czy szybko można znaleźć ogłoszenia?
  5. Wiarygodność. Czy ogłoszenia są wiarygodne? Czy podawane są adresy i nr telefonów? Czy sprawiają one wrażenie matrymonialno-agencyjnych?
  6. Pogrupowanie. Czy ogłoszenia są pogrupowane w kategorie? W jaki sposób są pogrupowane i czy pogrupowanie jest automatyczne, czy nie?
  7. Szata graficzna. Czy serwis ładnie wygląda?

 

Przy wartościowaniu, posłużyłam się metodą ważenia. Każdy czynnik został oceniony w skali od 1 do 5 (najniższa ocena to jedynka a najwyższa - piątka). Wyniki w skali od 1 do pięciu były mnożone przez wagi odpowiednio. Najwięcej punktów otrzymała liczba ogłoszeń (30) oraz fakt czy ogłoszenia są płatne czy bezpłatne (25). Dostępność i wiarygodność zostały ocenione na 10 punktów, pogrupowanie na 7 punktów a szata graficzna zaledwie na 3 punkty. Ocena 5 za liczbę ogłoszeń daje maksimum punktów czyli 30 = 5/5*30 a ocena 4 za liczbę ogłoszeń to 24 punkty czyli 24 = 4/5*30 Owocem tych dociekań jest poniższa tabela ważenia:

Nazwa serwisu Płat-
ność
Aktual-
ność
Dostęp-
ność
Wiary-
godność
Pogru-
powanie
Szata
graf.
Liczba
ogł.
Punk-
tacja
max punktów 25 15 10 10 7 3 30 100
Grupy dyskusyjne 25 15 10 10 2,8 1,2 30 94
Jobaid 25 15 10 10 7 2,4 24 93,4
Onet 25 15 10 10 5,6 3 24 92,6
Telepraca 25 15 10 8 5,6 1,8 24 89,4
USC 25 15 6 10 5,6 1,2 24 86,8
Aaaby 15 15 8 10 5,6 2,4 30 86
Super Express 25 15 10 10 5,6 2,4 18 86
Kontakt 25 15 10 10 4,2 2,4 18 84,6
NGO 25 15 10 10 4,2 1,8 18 84
Rzeczpospolita 25 15 8 10 4,2 1,8 18 82
Panoramafirm 25 12 10 8 2,8 1,8 18 77,6
Gratka 15 15 8 10 5,6 2,4 18 74
Tablica WUP 25 3 6 8 5,6 1,8 12 61,4

Okazuje się, że na pierwszym miejscu wśród serwisów publikujących ogłoszenia znajdują się grupy dyskusyjne (94 punkty na sto możliwych). Otrzymały one maksymalną liczbę punktów we wszystkich kategoriach za wyjątkiem pogrupowania i szaty graficznej.

Na drugim miejscu jest jobaid, który ma mniej ogłoszeń. Jego zaletą jest odpowiednie pogrupowanie ogłoszeń, pozwalające na szybkie i sprawne wyszukiwanie potrzebnych informacji.

Na trzecim miejscu jest serwis ogłoszeniowy onetu. Wyróżnia go wiarygodność, dobre pogrupowanie i ładna szata graficzna.

Popularne serwisy ogłoszeniowe Aaaby Gazety Wyborczej i Gratka Wirtualnej Polski znalazły się na dalszych miejscach z uwagi na to, że odbiorca nie ma dostępu do wszystkich aktualnych ogłoszeń. Jeżeli ktoś chce przeczytać wszystkie ogłoszenia, musi za nie zapłacić.

Opracowała Marta Gałązka.

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2005

Ciąg dalszy nastąpi...