Szukasz pracy? Zajrzyj tu - Linki pod ręką - Część IV. Szukamy ofert pracy w internecie. Przeglądamy ogłoszenia drobne.

Marta Gałązka Szukasz pracy? Zajrzyj tu. Linki pod ręką.

Przegląd serwisów internetowych zamieszczających bezpłatnie ogłoszenia drobne.

 

Szukasz pracy? Zajrzyj tu - Linki pod ręką - Część I. Szukamy ofert pracy w Internecie. Przegląd serwisów internetowych umożliwiających bezpłatne korzystanie z ogłoszeń drobnych. Popularne serwisy zamieszczające ogłoszenia drobne.

 

Jeżeli szukasz pracy, przejrzyj ogłoszenia drobne. Ogłoszenia drobne mają tę zaletę, że wertując je mamy możliwość bezpośredniego i szybkiego kontaktu (bez pośrednictwa agencji doradztwa personalnego) z pracodawcą, a także możemy, znając nazwę i adres strony internetowej zorientować się w specyfice czy branży oraz poznać lokalizację zakładu pracy.

Poniższy przegląd został opracowany na podstawie własnych doświadczeń. Pod uwagę brałam serwisy proste w obsłudze i bez potrzeby logowania się.

Ważnym mechanizmem, (moim zdaniem), w portalach ogłoszeniowych jest stosowanie systemu RSS - -(Really Simple Syndication) formatu opartego na języku XML. Dzięki niemu możemy szybko otrzymywać oferty pracy bez potrzeby wchodzenia na poszczególne portale czy witryny.

Innym ważnym udogodnieniem jest mapka obrazująca lokalizację zakładu pracy. Uważam, że dla większości szukających jest bardzo ważne, aby wiedzieć jak daleko od miejsca zamieszkania znajduje się ich przyszłe miejsce pracy. Czasami pracodawcy też chcą mieć pracowników mieszkających w pobliżu firmy, szczególnie Ci, którzy mają swoje firmy na obrzeżu miasta.

Mam nadzieję, że poniższy przegląd serwisów internetowych będzie pomocny przy szukaniu ofert pracy.

1. Biuletyn Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

http://ogloszenia.bip.kprm.gov.pl/pls/serwis/app.testsearch?p_flag=on

W Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, publikowane są ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej w całej Polsce.

Niestety wyszukiwarka nie w pełni satysfakcjonuje przeciętnego poszukiwacza pracy. Jeżeli szukamy pracy w jakimkolwiek urzędzie to po wybraniu nazwy miasta lub województwa, mamy dostęp do wakujących stanowisk jedynie na wyższe stanowiska. W przypadku niższych stanowisk musimy najpierw wybrać nazwę urzędu centralnego.

Oferty pracy w administracji centralnej są skierowane głównie do kandydatów na pracowników służby cywilnej w większości absolwentów prawa i administracji.

Zaletą portalu jest system RSS. Biuletyn umożliwia automatycznie dostęp do swoich aktualnych ofert na stronie: http://ogloszenia.bip.kprm.gov.pl/pls/serwis/app.chanels

2. Gazetapraca.pl.

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/0,0.html

Gazeta Praca jest dodatkiem do poniedziałkowej Gazety Wyborczej. Jej internetowym odpowiednikiem jest internetowy portal.

Gazetapraca.pl. to bardzo popularny ogłoszeniodawca, znany z tego, że najwięcej ogłoszeń jest w poniedziałki. Jeżeli pracodawca dopłaci złotówkę za zamieszczenie ogłoszenia w papierowej GW, możemy je przejrzeć bezpłatnie w internetowej GW. Polecam skorzystanie z zaawansowanej wyszukiwarki: http://praca.gazetapraca.pl/0,4000,102.html

Aby obejrzeć wszystkie ogłoszenia w naszej wybranej miejscowości musimy określić kraj, województwo, miejscowość i datę dodania ogłoszenia. Jeżeli wybierzemy ostatnie 24 godziny to otrzymamy aktualny zbiór ogłoszeń.

Drobnym mankamentem serwisu, jest to, że aktualne ogłoszenia pojawiają się dopiero po godzinie 10.00 rano a branżowe kategorie pracy nie są ułożone wg. alfabetu. Jest za to system RSS.

3.Grupy dyskusyjne: pl.praca.oferowana

Wśród grup dyskusyjnych, na których są umieszczane ogłoszenia zarówno o ofertach pracy jak i o poszukiwaniu pracy najliczniejsze z nich to:

1) http://groups.google.com/group/alt.pl.praca.oferowana/topics

alt.pl.praca.oferowana http://groups.google.com/group/alt.pl.praca.oferowana/topics
Unmoderated job offers for Poland
Liczba subskrybentów: 1103, Liczba wiadomości w miesiącu: 73, (Usenet)

2) groups.google.com/group/pl.praca.oferowana

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba członków: 89, moderowana

Zaletą grup jest to, że ogłoszenia są moderowane a więc tym samym są bardzo wiarygodne. Można korzystać także z systemu RSS.

Polecam także:

pl.praca.dyskusje

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba subskrybentów: 903, Liczba wiadomości w miesiącu: 178, (Usenet).

Można tu poruszyć swoje problemy związane z pracą i wyjaśnić wątpliwości.

4. Gumtree http://warszawa.gumtree.pl/

Bardzo popularny portal ogłoszeniowy dla mieszkańców Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) Warszawy i Wrocławia. Interesujące w tym portalu jest to, że w ofercie zatrudnienia jest możliwość zobaczenia lokalizacji przyszłego zakładu pracy na mapce.

Wadą portalu jest to, że wiele ogłoszeń jest niewiarygodnych, ponieważ istnieje możliwość podawania ogłoszeń bez adresu internetowego i telefonu. Zaletą jest duża liczba ogłoszeń, system RSS i mapka.

5.NGO http://ogloszenia.ngo.pl/dam_prace

Portal organizacji pozarządowych www.ngo.pl zawiera oferty pracy dla pracowników organizacji pozarządowych, społeczników i wolontariuszy. Znajdziemy tu też oferty współpracy partnerskiej jak również informacje o ciekawych konferencjach i szkoleniach.

6.Olx.pl http://warszawa.olx.pl/

Bardzo popularny i rozbudowany serwis ogłoszeniowy. Niestety podobnie jak w gumtree ogłoszenia poszukujących pracy nie są oddzielone od ogłoszeń pracodawców poszukujących pracowników. Brak mapki lokalizacji zakładu pracy i RSS.

7. Portal publicznych służb zatrudnienia centralna baza ofert pracy

http://www.psz.praca.gov.pl/main.php?do=ShowPage&nPID=869822&pT=details&sP=CONTENT,objectID,932992

Portal zawiera oferty pracy z Powiatowych Urzędów Pracy i jest następcą portalu o nazwie: Tablica z ofertami pracy Wojewódzkich Urzędów Pracy ( www.epuls.praca.gov.pl ).

Oferty pracy w portalu publicznych służb zatrudnienia podzielone są na oferty w kraju i za granicą (w UE/EOG).

 

Krajowe oferty pracy - http://www.psz.praca.gov.pl/hr/PoSearch/index.php http://www.eures.praca.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&catid=14&id=29&Itemid=15

 

są podzielone na oferty dostępne tylko za pośrednictwem urzędu pracy (oferty wyróżnione ciemniejszym tłem) i oferty dostępne dla wszystkich.

 

Oferty wyróżnione specjalnym oznaczeniem są pogrupowane na oferty:

- przeznaczone dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności (oferty z PFRON),

- oferty pracy, na które urząd nie może zapewnić kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach (Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, art. 36, ust. 4a),

- oferty subsydiowane - oferty przeznaczone dla osób zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Zagraniczne oferty pracy EURES http://www.eures.praca.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&catid=14&id=29&Itemid=15

Można przeglądać po wyborze odpowiedniego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Jeżeli ktoś jest zainteresowany ofertą to może skorzystać z szablonu CV europejskiego http://www.wup.mazowsze.pl/new/?phtml=159989659

Niestety portal z ofertami zatrudnienia w kraju zawiera stosunkowo niewiele ofert, ponieważ nieliczne zakłady pracy zgłaszają tu swoje wolne miejsca pracy. Niemniej portal, jest bardzo cenny dla zarejestrowanych w urzędach pracy. Zawiera oferty nie tylko dla Polaków ale także dla cudzoziemców. W ofercie pracy podawane jest minimalne wynagrodzenie i rodzaj zatrudnienia, a także dokładny adres, telefon i nazwisko osoby odpowiedzialnej.

 

8.Szerlok

http://warszawa.szerlok.pl/praca/

 

Ładnie wyglądający portal i dobrze rozbudowany. Mogą z niego korzystać mieszkańcy Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Poznania , Rzeszowa, Szczecina, Torunia, Trójmiasta, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry.

 

Zaletą serwisu jest to, że posiada system RSS, Możemy więc śledzić na bieżąco nowe oferty. Posiada również podobnie jak Gumtree i Olx mapkę, na której ogłoszeniodawcy (niestety nie wszyscy) pokazują swoją lokalizację.

 

Próba oceny serwisów

W mojej próbie obiektywnej oceny przydatności serwisów zamieszczających oferty pracy decydujące okazały się odpowiedzi na następujące pytania:

1. Liczba ogłoszeń. Czy dużo jest ogłoszeń w bazie?

2. Mapka. Czy jest mapka z lokalizacją zakładu pracy ?

3. Pogrupowanie. Czy ogłoszenia są pogrupowane w kategorie? W jaki sposób są pogrupowane i czy pogrupowanie jest automatyczne, czy nie?

4. RSS. Czy jest RSS

5. Szata graficzna. Czy serwis ładnie wygląda?

6. Wiarygodność. Czy ogłoszenia są wiarygodne? Czy podawane są adresy i nr telefonów? Czy sprawiają one wrażenie niewiarygodnych lub matrymonialno-agencyjnych?

Oceniając serwisy kierowałam się głównie ich przydatnością w zakresie szukania ofert pracy , a wiec najważniejsza dla mnie była liczba ogłoszeń, odpowiednie pogrupowanie i wiarygodność. Bardzo przydatne okazały się mapka i system RSS. Szata graficzna została uznana jako najmniej ważna.

Przy wartościowaniu, posłużyłam się metodą ważenia. Każdy czynnik został oceniony w skali od 1 do 5 (najniższa ocena to jedynka a najwyższa - piątka).

Wyniki w skali od 1 do pięciu były mnożone przez wagi odpowiednio. Najwięcej punktów otrzymała liczba ogłoszeń (30) oraz pogrupowanie (25). Wiarygodność została oceniona na 20 punktów, a szata graficzna na 3 punkty. Wzbogacenie funkcjonalności portalu poprzez zainstalowanie RSS przyznano 15 punktów a mapki z lokalizacją zakładu pracy 7 punktów.

Ocena 5 za liczbę ogłoszeń daje maksimum punktów czyli 30 = 5/5*30 a ocena 4 za liczbę ogłoszeń to 24 punkty czyli 24 = 4/5*30 Owocem tych dociekań jest poniższa tabela ważenia:

 

Nazwa serwisu

Liczba ogłoszeń

Mapka

Pogrupowanie

RSS

Szata graficzna

Wiarygodność

Punktacja

Maksymalna liczba punktów

30

7

25

15

3

20

100

Gumtree

30

7

20

15

3

16

91

Gazeta praca

30

0

25

15

3

16

89

BIP

24

0

25

15

3

20

87

Szerlok

18

7

20

15

3

16

79

Olx

30

7

20

0

3

16

76

Portal publ służ zatrudnienia

18

0

15

0

3

20

56

Grupy dysk. praca oferowana

6

0

5

15

3

20

49

Ngo

6

0

5

0

3

20

34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okazuje się, że na pierwszym miejscu wśród serwisów publikujących ogłoszenia znajduje się serwis ogłoszeniowy Gumtree.pl . portal gumtree (91 punktów na 100 możliwych). Wyróżnia go, duża liczba ogłoszeń, dobre pogrupowanie, dosyć wysoka wiarygodność, mapka i RSS.

Na drugim miejscu jest gazeta praca.pl .Otrzymał on maksymalną liczbę punktów w kategoriach: liczba ogłoszeń, pogrupowanie. Serwis ten jest wysoce funkcjonalny ponieważ ma RSS.

BIP ma mniej ogłoszeń. Jego zaletą jest bardzo duża wiarygodność ogłoszeń i ich odpowiednie pogrupowanie, pozwalające na szybkie i sprawne wyszukiwanie potrzebnych informacji. Jest też system RSS

Na czwartym miejscu jest Szerlok.pl. wyróżniający się tym, że podobnie jak gumtree ma dobre pogrupowanie dosyć wysoką wiarygodność, mapkę i RSS.

Niewiele mniej punktów otrzymał Olx, wyróżniający się dużą liczbą ogłoszeń, ale nie mający RSS.

Trochę mniej punktów otrzymały grupy dyskusyjne Googla mające mało ogłoszeń o bardzo wysokiej wiarygodności oraz RSS.

Najmniej punktów otrzymało Ngo mające bardzo wysoką wiarygodność, ale mało ogłoszeń i w niewielkim stopniu pogrupowanych.

Na koniec chciałabym zaznaczyć, że zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie znane serwisy ogłoszeniowe zostały uwzględnione w moim przeglądzie. Serwisy, które opisałam to te, które moim zdaniem są popularne i proste w użyciu.

Ponadto w tych serwisach przeważnie nie ogłaszają się firmy pośredniczące, a więc jest krótsza droga do bezpośrednich pracodawców. W wielu przypadkach możemy poznać nazwę przyszłego pracodawcy oraz jego siedzibę.

Jeżeli macie inne zdanie i inne doświadczenia, proszę o opinię jakie są Wasze ulubione serwisy, które Wam pomogły w szukaniu pracy. Swoje sugestie prześlijcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opracowała Marta Gałązka.

Ostatnia aktualizacja:18.05.2011

 

{include_content_item 76}